AK Parti'den 28 Şubat Postmodern Darbe ‘ye Tepki: "İnsanlık Tarihine Kara Bir Leke"   AK Parti il teşkilatları, 28 Şubat'ın 27. yılı dolayısıyla 81 ilde ortak basın...           • BAŞKAN ÖZLÜ DÜZCE’Yİ KARIŞ KARIŞ GEZİYOR   ESNAFLARIN FARUK ÖZLÜ’YE GÜVENİ TAM Düzce Belediye Başkanı ve A...           • KELEŞ: İYİ LİSTE İYİ PARTİ’DE. SEÇİMİ KAZANACAK MECLİS LİSTESİNİN BİZDE OLDUĞUNU BÜTÜN DÜZCE GÖRÜYOR.   SEÇİM KAMPANYASINI PROFESYONEL BİR EKİPLE SÜRDÜREN İYİ PARTİ, YEREL SE&...           • KELEŞ GÜNÜN HER SAATİNDE SAHADA İyi Parti Düzce belediye başkan adayı Mehmet Keleş saha seçim çalışmalarına g&u...           • Düzce TSO Üyelerine Dijital Dönüşümde İndirim Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ile Bilsoft Yazılım arasında Düzce TSO Üyelerinin fay...           • Düzce Üniversitesi Öğrencisi Dart Türkiye Şampiyonası’nda İkinci Oldu Samsun’da Akademi Bowling Salonu'nda gerçekleştirilen Dart Türkiye Şampiyonası&r...           • BAŞKAN ÖZLÜ 3 MAHALLEDE SEÇMENLERLE BULUŞTU   5 YIL ÖNCEKİ RAKİBİ ÖMER KÜÇÜK’TEN BAŞKAN ÖZLÜ...           • BAŞKAN ÖZLÜ GELECEK DÖNEM İÇİN İDDİALI KONUŞTU İŞ ADAMLARI VE KSS ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ DÜZCE’YE TIR PARKI YAPILACAK” &...           • METEK TOKİ’DE ÖZLܒYE YOĞUN İLGİ   ÖZLÜ: VERDİĞİMİZ HER SÖZÜ YERİNE GETİRİRİZ “AK PARTİ...           • ORDU'DA FINDIK FİYATINI DURDURAMIYORLAR Ordu’da fındık fiyatı yeni haftaya 124 lira gibi rekor bir fiyattan başlarken, bu hafta i&cc...           
İstatistikler
Toplam: 1502062
Aktif: 11
Bugün: 2240
Dün: 1267
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:

Düzce Üniversitesi Arıcılık Programı Proje ve Başarılarıyla Fark Yaratıyor


Düzce Üniversitesi Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Arıcılık Programı Koordinatörü Öğr. Gör. Tuğçe Çaprazlı, Arıcılık Programı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Düzce Üniversitesi Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Arıcılık Programı’nın 2016 yılında açıldığını ve öğrenci alımına başladığını ifade eden Öğr. Gör. Tuğçe Çaprazlı, “Programımız, o günden bugüne kendini geliştirerek eğitim hayatına devam etmektedir. Her yıl 20+1 kişilik kontenjanı tam olarak dolmakta ve tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Arıcılık Programı mezunu öğrencilerimiz Arıcılık Teknikeri olarak imza yetkisine sahip olmaktadır. Özel sektörde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda, üniversitelerde tekniker kadrosu ile iş bulabilmektedir. Üniversite bünyesinde kadro alan ve arı yetiştiricileri birliklerinde çalışan mezunlarımız bulunmaktadır. Şimdiye kadar iki öğrencimiz üniversitelerde Arıcılık Teknikeri olarak kadro almış ve üç öğrencimiz Halk Eğitim Merkezlerinde de eğitmen olarak görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra mezun öğrencilerimizin kendiişlerini kurarak arı sütü üretimi, bal mumu ya da ana arı üretimi gibi alanlarda da kendi markalarını yarattıklarını gururla takip etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

“Öğrencilerimiz Amerika Bursu Kazanıyor”

Bu yıl mezun olan Düzce Üniversitesi öğrencilerinden Muhammed Emin Kocamaz’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en prestijli burs programı olan Fulbright Programı ile Iowa Eyaleti’nde bulunan Kirkwood Community College’de Animal Science alanında bir yıl eğitim hakkı kazandığını belirten Çaprazlı, “Fulbright Programı, kültürler arası ilişkileri ve kültürler arası yetkinlikleri bilgi ve beceri alışverişi yoluyla geliştirmeyi amaçlayan Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Değişim Programlarından biridir. Program, ABD'de eğitim almak isteyen öğrenciler için burs verilmesini sağlamakta ve öğrencilerin ABD'deki okul ücretlerini, geçim masraflarını, sağlık sigortasını sağlayarak ayrıca öğrencinin gidiş-geliş yol masrafını da karşılamaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimiz Özgün Fikirleriyle TÜBİTAK Projelerinden Destek Almaya Hak Kazanıyor”

Bölüm öğretim görevlilerinin danışmanlığında devam eden proje çalışmaları ile Düzce Üniversitesi Arıcılık Programı’nın fark yaratmaya devam ettiğine vurgu yapan Öğr. Gör. Tuğçe Çaprazlı, “Eğitim-öğretim sürecinde iş fikirlerini projelendirme konusunda deneyim kazanan öğrencilerimiz, mezun olduklarında da iş fikirlerini projelendirmeyi sürdürmektedir. Aktif öğrencilerimizin yazdığı 2 proje TÜBİTAK 2209 kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır. ‘Kovan İçi Bal Arısı Zehri Hasat Cihazı’ isimli proje, öğrencimiz Arda HASBAY ekip liderliğinde tamamlanarak hayata geçmiştir. ‘Mobil Eğitim Kovanı’ isimli projenin ise çalışmaları öğrencimiz Muhammed Esad BALCI ekip liderliğinde devam etmektedir. Tamamlandığında kapalı alanlarda veya kış aylarında teorik eğitimler için gereken ders materyali ihtiyacını giderecektir.” diyerek sözlerine devam etti.

“Mezun Öğrencilerimiz İş Fikirleri ile Uzman Eller Projesi Kapsamında Geri Ödemesiz Hibe Almaya Hak Kazandı”

12 mezun öğrencinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi’nden aldıkları hibe ile arıcılık işletmesi kurarak farklı arıcılık ürünlerinin üretilmesi ve üretim kapasitesinin arttırılması konusunda önemli başarılara imza attıklarını da sözlerine ekledi.

 

“Öğrencilerimizin Çoğu Girişimci Oluyor”

Düzce Üniversitesi öğrencilerinin büyük çoğunluğunun ana arı, arı sütü ve bal arısı zehri üretimi yapabildiğini dile getiren Düzce Üniversitesi öğretim görevlisi, “Öğrencilerimiz hem Düzce Üniversitesi Arıcılık Programı’nda aldıkları teorik eğitimler hem de Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’ndeki (DAGEM) uygulamalı eğitimler sonucunda oldukça donanımlı Arıcılık Teknikerleri olarak mezun olmaktadır. Arıcılık becerilerinin yanı sıra proje yazma ve yönetme konusunda da kendilerini geliştirerek mezun olmaktadır. Aldıkları Girişimcilik ve Küçük işletme Yöneticiliği gibi temel dersler ile kendi işlerini kurma konusunda da alt yapıları oluşmaktadır.” dedi.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 Yıllık Fakülte Hakkı

Arıcılık Programı mezunlarının önünde birden çok alternatif bulunduğunu söyleyen Öğr. Gör. Çaprazlı,  4 yıllık fakülte mezunu olmak isteyen öğrencilerin iki yıllık Arıcılık Programı’ndan mezun olduktan sonra Ziraat Fakültelerinin Zootekni Bölümlerine dikey geçiş yaparak dört yıllık üniversite mezunu olabilme, yüksek lisans ve doktora ile akademik kariyerlerine de devam etme imkanlı olduğunu da hatırlattı.

Düzce Üniversitesi Arıcılık programının, güçlü akademik kadrosu ve son derece nitelikli mezunları sayesinde her geçen gün saygınlığının ve tercih edilirliğinin arttığına dikkat çeken Öğr. Gör. Tuğçe Çaprazlı, “Her zaman söylediğimiz gibi arı olmazsa hayat olmaz, Arıcılık Teknikerleri de geleceğe bilimsel temelli uygulamalar ile yatırım yapan meslek grupları arasında bulunmaktadır.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

Haber tarihi: 31/07/2023
Haber Okunma: 122
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  GoogleÖnceki: HAZIR MISIN DÜZCE!
Sonraki: DEPREM KORKUTTU
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


Site İçi Arama
Köşe Yazıları
Haber Arşiv
     
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Fotoğraf Galerisi

egazete
7 fotoğraf

REKLAM
1 fotoğraf
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Diller

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omnportal

m

Hoşgeldiniz.

 

 e-mail adres

duzcegercek81@gmail

.com